Kuidas osta kasutatud mobiiltelefoni

Osta asjatundjalt

Kõige parem, kui sul on oma tuttav telefonimüüja, kelle tausta ja oskusi tunned. Ära pelga tuttavale seda raha maksta, mida nagunii võõrale viiksid! Tõenäoliselt saad vastu parema ja usaldusväärsema teeninduse.

Igal juhul on parem osta mingisugusestki poest, kui otse ajalehe kuulutuse peale. Ma olen masendavalt palju pidanud kuulma seda, et kui telefoni remondi hind läheb üle mingi piiri, siis öeldakse: „Ärge remontige, ma müün parem lehe kaudu maha“.

Vaata müüjat

Kahjuks on mobiilide ost-müük kujunenud nn. koolipoiste äriks. Korralik telefoniäri vajab müüjapoolset vastutust ja mitte „mul on kohe raha vaja“ lähenemist. Pidevalt firma nime ja asukohta vahetavad mobiiliärikad ei hooli reeglina ausast ärist. See peegeldub ka nende kokkuostmise maneerides. Mobiiltelefone ostetakse valimatult ja müües põigeldakse garantiidest kõrvale. Paarkümmend krooni korralikule kaupmehele usalduse eest rohkem maksta ei ole ju liiga palju.

Kui oled kuulnud konkreetse müüja kohta halba, siis ei ole mõtet minna oma õnne proovima. Professionaal suudab omaalgatusliku spetsialisti alati ära lollitada. Küsimus on ainult tahtmises. Kasutatud mobiiltelefonid on väga sageli kelmide fookuses.

Mitte kunagi ära osta telefoni inimeselt, kes müüb seda põhjendusega „Mul on raha vaja“!!!

Ära osta kõige odavamat

Minnes välja kõige odavama hinna peale on enam-vähem kindel, et saadakse ka kõige halvem telefon. Mobiiltelefoni originaalaku ja originaalse laadija, usalduse ja garantii eest on küll mõistlikum kokku sada krooni rohkem maksta, kui hiljem lihtsalt kiruda. Võib ju mõelda küll, et telefon ostetakse ajutise vajaduse pärast aga ka sel juhul peaks ta töökorras olema.

Aku!

Nagu kasutatud autot ei müüda uue mootoriga, nii on ka kasutatud mobiilil kasutatud aku. Seda, kuidas eelmine omanik akut laadinud on, ei tea kindlasti mitte keegi täpselt öelda. Harvad ei ole juhtumid, kus müüki minevale telefonile pannakse külge vana ja vilets aku.

Mobiiltelefoni aku parimaks testiks on vahetu kasutamine. Seda nii oote- kui kõnereziimil. Vanade akude omapäraks on see, et ootereziimil peavad nad justkui päris kaua vastu. Kõnereziimile minnes lülitub telefon aga välja.

Kuidas testida.

Küsi turvakoodi, vaata põhjapistikut, kontrolli laadimist ja handsfreed, kontrolli helisemise tugevust ja kõne kvaliteeti mõlemapoolselt, testi kõikide nuppude töökorras olekut, klapiga telefonidel liiguta klappi ja veendu, et heli ei katke või displei ei hakka virvendama, vaata kas levi on piisavalt tugev.

Garantii

Sageli ei ole asjatundmatud müüjad isegi jõudnud telefoni korralikult testida, kuigi nad seda väidavad. On selge, et müüja ei saa kasutatud telefoni korrasoleku eest lõputult vastutada, kuid mõistlik testimise aeg peaks ostjal siiski olema, et mobiili korrasolekus veenduda. Korralikud müüjad on telefonid enne müüki põhjalikult üle vaadanud ja näiteks uute veekahjustuste tekkimisel ei ole mõtet kogemustega müüjat tüssama minna.

Jällegi on oluline vastastikune usaldus, sest vaidluse korral jääb müüjale tavaliselt õigus, kui ostja on telefoni enne ostu üle vaadanud ja korrasolekus veendunud.

Millega tüssatakse?

Vale sagedus – telefon töötab Eestis mittesobivatel sagedustel

Veekahjustus – peale veekahjustuse saamist on telefon kiirelt kuivatatud ja püütakse ruttu maha müüa, enne kui vead ilmnema hakkavad

Vana aku – telefoni aku on vahetatud kehva aku vastu

Mälukaart – kuigi algselt peaks komplektis olema mälukaart, müüakse telefon ilma kaardita

Laadija – pannakse kaasa odav mitteoriginaalne laadija, mis võib telefoni või aku ära rikkuda

Illegaalselt soetatud telefon – alati ei ole võimalik ostu hetkel telefoni päritolu tuvastada. Olematute firmade ostutsekke fabritseeritakse samuti piisavalt palju. Seetõttu võib mitteusaldusväärselt isikult ostetud telefon mõne aja möödudes „musta nimekirja“ sattuda.

Korpus – telefonile on müügi ajaks peale pandud uus kuid odav Hiinas toodetud korpus, mis maksab heal juhul 15.- ja mis kuu aja pärast on täiesti kulunud

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s